Sant Silvestre de Muntanya del Penedès i altres PDF Imprimeix Correu electrònic
Escrit per Toni Santisteban   
dissabte, 14 de gener de 2017 19:17

Amaury Dehez, en homes, i Laura Rius, en dones, son els guanyadors absoluts de la XV Sant Silvestre de Muntanya del Penedès, celebrada a Torreramona, i on es van aplegar més de 150 corredors i caminadors

Albert Torres i Joan Morera, així com Lola Matas i Mariona Jaramillo, els acompanyaren al podi Absolut

Una nova festa esportiva i social de la nostra entitat, la d'aquest esdeveniment que arribava ja a les quinze edicions i d'una manera molt saludable. Enguany, aquesta itinerant proposta que permet gaudir del pati de casa nostre, ens va mostrar racons amagats rera el mil·lenari castell de Subirats. Un recorregut que, probablement ha estat dels més durs de les edicions contades, juntament a l'any que vam córrer pel Castellot i els seus voltants, però que va ser perfectament dissenyat per el nostre intrèpid cercador de senders, en Fèlix Atsarà, qui no deixa de sorprendre'ns amb el seu ventall de propostes. 

Pel que fa a la cursa, amb sortida des del mateix arc de la Torre-Ramona, va ser guanyada per un Amaury Dehez, del FastTriatlón, per escassos segons sobre l'igualadí Albert Torres. Tretze segons desprès creuava la meta en Joan Morera, el nostre crac de la muntanya. I tots ells van aprofitar el despiste del gran Manel Torres, qui encapçalava la prova quan, a mitja cursa, es va passar de llarg un desviament molt senyalitzat. En Manolo, que anava molt per davant en aquell punt de cursa, va veure com en recular, quedava lluny dels primers llocs i entrava a meta 8è. Abans, havien entrat 4t, 6è i 7è, atletes del club com Adrià Colomer, David Solé i Jordi Solé. El 9è lloc va ser per el jove Arnau Marín, que demostra grans dots, novament, entrant de la mà d'en Torres.

I encara entre els 25 primers, atletes com Martí Pérez (12è), Toni Santisteban (13è), Erik Calero (17è), Marc Izquierdo (20è) o Quim Samsó (24è).

En dones, la victòria va ser per al bon moment d'una Laura Rius que va vèncer sense dificultat. La segona, sorprenent, una Lola Matas molt en forma i que entrava a sols 45 segons de la Laura, mentre que l'atleta Juvenil Mariona Jaramillo tancava la tripleta dos minuts desprès de la Lola. Fent escala de parells, 4a va ser Nati Rubio, 6a Marina Travé, 8a Carla Achcaoucaou i 10a l'Anna Atserà (guanyadora de la 1a edició). 

Encara entre les 25 primeres trobem a Fina Ràfols (11a), Judit Travé (14a), Eva Montaner (16a), Sónia Valderrama (19a) i Mariona Blanch (22a). 

 

Sant Silvestres per donar i vendre amb un Marc Trasserra imponent

Les curses de cap d'any s'han multiplicat i en els darrers anys han sortit de noves fent que cada vegada n'hi hagin més i el nivell, doncs, es diversifiqui entre tantes propostes. Molts, no deixen de prendre's aquestes curses d'una manera ben festiva doncs es tracta, en definitiva, de tancar l'any fent allò que tant ens agrada a tots: corrent. 

A continuació farem un repàs a moltes de les que han tingut protagonistes del nostre club i volem començar per la de casa, la 3a edició de la de Vilafranca i on es va imposar, en la general de dones, la jove Marina Travé. Aquesta noieta venia avisant de que ella no esta per romanços i el seu esforç l'ha condueix a estar entre les millors, sempre que pot, es clar. Altres de l'Esportiu van trepitjar podi, com els Veterans Àngel Burguete, millor home, i la Lola Matas, millor dona. En Júnior, segona posició per la Carla Achcaoucaou. A la Mini cursa, triplet per Pau Valdepeñas, Joan Jiménez i Marc Achcaoucaou, mentre que en noies, segon i tercer lloc per Judit Travé i Marta Carbonell. A la dels minis, Nil Chaparro i Ares Cuscó van ser segons en la seva cursa.

D'altre banda, l'intrèpid Óscar Benages participava recentment en la multitudinària Pujada de Nadal a La Mola, on va ser 153è, per córrer poc desprès al Cros Nocturn de Sant Silvestre de Castellar del Vallès, on va finalitzar 24è. 

També en Jordi Navero doblava curses. Va ser 3r a Cunit on, en dones, guanyava la Carolina Menéndez, mentre que a El Vendrell va ser 5è. Per cert, que a la capital del Baix Penedès tornava a imposar-se la Carol Menéndez, demostrant que esta en un bon moment de forma. Van participar el grupet de marxa, o alguns, com la Cecília García, en Josep Maria García, l'Isabel Guerrero o en José Esteban Ruiz

A zones pirinenques, també assolirem places de podi atletes nostres. Tercer lloc per una encostipada Aina Sos a la de La Seu d'Urgell, i idèntic resultat per l'Arnau Marín a la d'Esterri d'Aneu

A la Cursa dels Nassos de Sant Sadurní d'Anoia, uns dies abans de cap d'any, bon segon lloc de Manel Torres, en una cursa on participava també el veterà Antonio Soria, qui entrà 54è. En la classificació de dones, tercera plaça per la Yolanda Ruiz. En la cursa curta, Toni Santisteban va ser 8è, mentre que en la mini cursa, el triomf va ser indiscutible, per al menut Javi Hervàs

Encara més, a la d'Avinyó, participaren en Aleix Sevè i en Erik Calero, mentre que a la Colomenca, a Santa Coloma de Cervelló, va guanyar amb solvència la Yolanda Ruiz. A la Sant Silvestre de Pont de Suert, en Martí Pérez "fivefiingers" va ser 5è classificat, i el seu amic David Solé entrà 11è. És tracta d'una cursa de 5km on van marcar cronos de 18'21" i de 19'27" respectivament. 

A Tarragona, van córrer el parell de tècnics del club Marc Izquierdo i Toni Santisteban, entrant 53è i 387è respectivament. Mentre que un es va testar, l'altre es va dedicar a córrer per completar les 4 Santsis de les 4 grans ciutats catalanes. Temps de 24'46" i de 31'12" per a ells. 

I tanquem amb la que potser va ser la Sant Silvestre amb més bon nivell participatiu d'aquest cap d'any a tot Catalunya, la de Barcelona, on el nostre crac de les verticals, en Marc Trasserra, va destrossar el crono en una prova de 10km. El temps del Marc, de 31'57", és el 4t més ràpid a la història del Penedès i el segon millor crono a la nostra entitat. Una passada de temps que el pot dur al Campionat d'Espanya de la distància. 

 

Compta-atletes

El Tronki, mascota de l'Esportiu Penedés

Tenim 300 atletes

Curses destacades

Bàner

Calendari

« < Setembre 2017 > »
Dl Dm Dc Dj Dv Ds Dg
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
« < Octubre 2017 > »
Dl Dm Dc Dj Dv Ds Dg
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Destaquem

Bàner

Enllaços

Bàner
Bàner
Bàner
Bàner